Vianočný pozdrav trombitáši Štefánikovci 2014

0

Zoskupenie hráčov na ľudové hudobné nástroje, reprezentuje Valašský folklór Púchovskej doliny .Základom sú dvaja bratia Ján a Pavol Štefánikovci , Pavol Novosád z Nimnice a zostavu ešte dopĺňajú : , Ivan Bobot z Nemšovej – výrobca fujár a autor programov podujatia Fujara z Považia , Roman Kasák z Tepličky nad Váhom – ktorý okrem toho pôsobí aj v rôznych Terchovských zoskupeniach ako hráč na basu a kontru .

Ako hosť v zoskupení trombitášov účinkuje aj multi inštrumentalista a etno muzikológ PaedDr. Roman Bienik z Dolného Hričova, známy ako moderátor osobností a výrobcov ľudových hudobných nástrojov , folklórnej relácie Kapura na RTVS 2 . Na zvonkohru a trombity hrá Peter Peťovský z Trenčína.Nástroje, na ktorých Štefánikovci hrajú sú pre túto oblasť charakteristické a poväčšine si ich aj sami vyrábajú. Fujary trombity a Pastierske rohy, ktoré sú pre tento región dominantnými nástrojmi vyrábajú Ján Štefánik a Pavol Novosád. Ich výrobky vlastní aj Lúčnica a Ovčiarske MÚZEUM V Liptovskom Hrádku. Okrem týchto nástrojov hráme aj na fujarách a píšťalách ,ktoré vyrába člen nášho zoskupenia Ivan Bobot .

Ján Štefánik aj Pavol Novosád sú držiteľmi ocenenia Dr. Ladislava Lenga lnstrumentum excellence za výrobu pastierskych rohov a fujár trombít. Pavol Štefánik získal za hru na fujaru trombitu a pastiersky roh v Banskej Bystrici na celoslovenskej sút’aži inštrumentalistov hudobného folklóru v roku 2005 titul Laureát a zlaté pásmo a v roku 2007 v Košiciach na Cassovia Folkfeste zlaté pásmo.

Ako sa ti páči toto video?

0%
0%
Hodnotenie
  • Hodnotenie návštevníkov (Počet hlasov: 0)
    0
Zdieľaj.

Príspevky sú uzamknuté.