„Thibergienka“, Oppeltova továreň, Nehera boli ikony bývalého priemyslu v Trenčíne

0

Trenčín získal počas svojej bohatej histórie mnoho prívlastkov, napr. „mesto Matúša Čáka“, „Perla Považia“, „Trenčín mesto módy“, „Trenčín mesto Pohody“ a rôzne iné. Žijúcej generácií je najznámejší prívlastok „mesto textilu“. O jednej z najcharakteristickejších kapitol dejín priemyslu v Trenčíne, o tejto nie tak dávnej histórii, prišiel porozprávať do „Rešetkovej knižnice“ trenčiansky regionálny historik Ing. Vojtech Brabenec. Takmer štyri desiatky nielen pamätníkov si prišlo vypočuť prednášku na tému „Niekdajšie textilné a odevné závody v Trenčíne“.

Z účasti bolo vidieť, že téma chytila aj strednú a mladú generáciu. Prednáška bola okrem podrobne opísanej histórie podporovaná historickými fotografiami. Tie ľuďom skôr narodeným pripomenuli čo-to zo svojej mladosti. Diskusia bola otvorená a tak sa návštevníci zapojili a dopĺňali bohaté vedomosti pána Brabenca.

Thibergienka“ neskôr Merina, Oppeltova odevná a textilná továreň neskôr Bavlnárske závody, alebo Nehera neskôr Odeva to všetko boli ikony priemyslu v Trenčíne, na ktoré sa dnes už len spomína.

Spracoval

Peter Peťovský TRENČIANSKY TERAJŠOK

Zdieľaj.

Príspevky sú uzamknuté.