Študenti z Trenčína vyvinuli terénne pásové vozidlo na elektrický pohon

0

V piatok 15. mája 2015 študenti Fakulty špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Miroslav Bartoš, Dominik Malec a Daniel Siekela slávnostne predstavili novinárom a spolužiakom testovaciu jazdu terénneho pásového vozidla s inovatívnym elektrickým pohonom. Jazdu odštartovali slávnostným výstrelom z dela.

Nadaní konštruktéri uspeli v prestížnej súťaži žilinskej automobilky KIA Innovation Award, určenej pre študentov univerzít a vysokých škôl z celého Slovenska., čím získali na projekt 5000 €.

K prvotnej myšlienke Daniela Siekela sa neskôr pridali Dominik a Miroslav, Zároveň to bolo zadanie diplomovej práce na tému vývoja, konštrukcie a mechaniky. Ich cieľom bolo vyvinúť terénne pásové vozidlo s využitím v ťažkom teréne, pri domácich prácach, alebo ako špeciálna technika pre ozbrojené sily či záchranné zložky. Konštruktéri použili na pohon dva elektromotory s možnosťou flexibilnej úpravy ich výkonu. Predstaveniu vozidla predchádzala dlhá konštrukčná a vývojová cesta.

Oficiálne predstavenie vozidla odbornej verejnosti bude v utorok 19. mája na medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre. Vedenie univerzity tak potvrdilo svoj cieľ vychovávať študentov pre prax.

Spracoval

Peter Peťovský

Zdieľaj.

Príspevky sú uzamknuté.