Priamy účastník bojov povedal: „Zážitky zo SNP sú nepodstatné.“

0

Mesto Trenčín v spolupráci s Veliteľstvom Posádky Trenčín, MO a OV Zväzu protifašistických bojovníkov v Trenčíne, pripravili spomienkovú slávnosť pri príležitosti 72. výročia Slovenského národného povstania pri Pamätníku umučených na Brezine. Počas smútočného pochodu položili vence k pamätníku zástupcovia ozbrojených síl, zväzu protifašistických bojovníkov predstavitelia verejnej správy a samosprávy, priami účastníci SNP a potomkovia tých, ktorí v povstaní zahynuli.

Slovenské národné povstanie bolo ozbrojené povstanie slovenského domáceho odboja počas druhej svetovej vojny proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na územie Slovenskej republiky.Primátor vo svojom príhovore vyjadril obdiv ľuďom, ktorí v ňom položili svoje životy.Nemali by sme zabúdať na tragédie, na dobu, keď sa ľudia navzájom mučili, zabíjali, keď sa ničili mosty, vypaľovali dediny a vznikali masové hroby. Predseda Základnej organizácie protifašistických bojovníkov a predseda Klubu vojenskej histórie protifašistického odboja v Trenčíne Miroslav Ondráš to pripomenul vo svojom príhovore.

Povstanie sa začalo 29. augusta 1944 ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami. Centrom povstania bola Banská Bystrica. SNP bolo obdobie odvážnych hrdinstiev, obetí, bôľu, ale aj hrdosti na svojich drahých, ktorí bojovali proti nemeckej vojenskej mašinérii. Aký je jeho odkaz pre dnešnú generáciu?

Spracoval

Peter Peťovský – TRENČIANSKY TERAJŠOK

Zdieľaj.

Príspevky sú uzamknuté.