Noc s Andersenom na Bezručke

0

„NOC S ANDERSENOM“ je oslavou narodenia najznámejšieho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Od roku 2000 ju organizujú knižnice, materské a základné školy, domovy detí, detské domovy, nemocnice a iné inštitúcie nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, Poľsku, Slovinsku, alebo v Chorvátsku. Aj  tento rok  sa k milovníkom rozprávkového sveta pripojila ZŠ na Bezručovej ulici. Čo sa dialo a aké prekvapenia deti čakali?

Na rozprávkovú noc sa decká pripravovali veľmi zodpovedne. Ale poďme pekne po poriadku.  Aký by to boli námorníci, keby nemali svojho kapitána, ktorému museli sľúbiť vernosť a oddanosť. Pantomíma v prevedení uja Kulíška bola pre deti zaujímava už len preto, ža im prezradil tajomstvá, ako sa dorozumieť pomocou rúk a nôh s neznámymi domorodcami, s ktorými sa stretnú počas  plavby.

Čo by to bolo za námorníkov a pirátov, keby nenašli poklad. O ten plná zlatých dukátov sa rozpútala pravá námornícka bitka. Gule z kanónov lietali z jednej strany na druhú. Ako každá hra, aj táto musela mať víťaza. Posádka lode štvrtákov napokon sladký poklad dobila. Po námornej bitke všetci vyhladli a tak hlavná kormidelníčka oznámila:

Aby nebolo smutno porazeným, pán kapitán rozdal všetkým námorníkom lízatka.

Tí sa ukázali ako praví znalci objavovania svetadielov, keď si pripravili prezentácie o svetoznámych moreplavcoch. Všetci počúvali zo zatajeným dychom, ako sa postupne objavoval svet.Čo na to všetko povedal kapitán a jeho námorníci?

 

Piesne, hry, či ukážka vedomostí a moreplaveckých  schopností, dokázali deti zabávať do neskorej noci. Po Odysseovej ceste únava prišla aj na námorníkov a pirátov, ktorí sa odobrali spať do svojich kajút.  Vďaka škole ktorú navštevujú, túto noc mali krásne sny o tom ako  objavili svet spolu zo svetoznámymi moreplavcami.

 

Spracoval

Peter Peťovský – TRENČIANSKY TERAJŠOK

Zdieľaj.

Príspevky sú uzamknuté.