Karol Plicka bol renesančný človek, ktorý sa rodí raz za sto rokov

0

Karol Plicka bol etnograf, folklorista, zberateľ ľudových piesní, fotograf, scenárista, skladateľ, muzikant, režisér a kameraman. V kongresovej sále Trenčianskeho samosprávneho kraja prezentoval monografiu o živote tohto výnimočného človeka publicista, historik fotografie a trenčiansky rodák Marián Pauer. Autor knihy profesora Plicku poznal osobne a práve táto skúsenosť dodáva knihe čaro.

V knihe sa nachádza bohatý obrazový materiál – fotografie Karola Plicku, zábery z jeho filmov, ale aj fotografie umelca pri práci, faksimile dobovej korešpondencie, rukopisy notových zápisov, spomienky jeho blízkych či fotografie z rodinného albumu Plickovcov.  Na prezentácií a stretnutí s trenčianskym rodákom bol aj predseda TSK.

Rozprávanie Mariána Pauera o spolupráci s pánom profesorom zaujalo všetkých prítomných návštevníkov. Tento titul je veľkoformátový a obsahuje 368 strán. Jeho obsahom nie sú len reprodukcie Plickových fotografií, ale predovšetkým je to zmapovanie jeho tvorby, jeho života doplneného súkromnými fotografiami umelca. Kniha určite zaujme svojou výnimočnosťou nielen milovníkov folklóru, filmu a fotografie, ale umenia ako takého.

Spracoval

Peter Peťovský – TRENČIANSKY TERAJŠOK

 

Zdieľaj.

Príspevky sú uzamknuté.